שפת מבנה

מתוך הנקודאי

שפת מבנה (באנגלית: Structure language) היא כל שפת מחשב המשמשת ליצירת מבנה סדור למידע בכלל ולמידע המופיע כפלט מחשב בפרט.
דוגמה טובה היא שפות לבניית מסמכי מסמך היפרטקסט כגון שפת HTML המשמשת בעיקר למסמכים מסוג דף באתר ווב.

שפת המבנה מאפשרת ארגון יעיל וניווט נוח בין רכיביי התוכנה השונים שמרכיבים או מהווים אותו והוא יכול להיות גם למשל תפריט בממשק משתמש של תוכנה או משחק מחשב; אין הכרח ליצור מבנה רק לדפי ווב; כל מסמך שניתן להריץ במחשב, כל תפריט בתוכנה (ובכלל זה תפריט במשחק מחשב וכדומה) הם מבנים המכילים מבנים פנימיים. לעתים, בכדי להפוך מבנים על מסך מחשב לאינטואיטיביים יותר מעצבים אותם דרך שפת עיצוב; שפות מבנה נפוצות מאד הן שפת XML ושפת HTML וכן שפת עיצוב נפוצה מאד היא שפת CSS.

דוגמה

מבנה יכול להיות למעשה "תת-מבנה" של מבנה רחב יותר וניתן ליצור שארים אין סופיים בהגדרה כאלה וליצור להם שארים משל עצמם (כמו עץ עם ענפים רבים המצמחים ענפים).
להלן דוגמה משפט HTML בה מוגדר מבנה יסודי של דף ווב פשוט שגם התווספו אליו שני מבנים:

<div>
    <h1>Hello</h1>
    <p>Welcome to this web page</p>
</div>
  1. בשפת HTML לכל מבנה יש תג פתיחה ותג סגירה שיכול להיות באותה שורה או שורה מתחת (תג סגירה כוללת / בתחילה, כלומר סלש ימינה (למי שלא ידע; כתבתי "ימינה" כי נהוג לקרוא קוד משמאל לימין).
  2. המבנה הראשון הוא תג מסוג div.
  3. המבנה השני הוא תג הכותרת מסוג h1 ← כותרת ראשית או לחלופין כותרת ראשית ביותר.
  4. המבנה השלישי הוא תג p (תג פסקה) המכיל מילה
  5. שני המבנים האחרונים (h1 ו-p) מקוננים בתוך תג ה div. להרחבה על פרקטיקה זו העוזרת לארגון מסמכים באופן נוח למפתחי תוכנה רבים ראו הערך קינון.

דוגמאות נוספות

שפת מדיה ויקי במובן מסוים גם שפות שמשמשות לסימון מסמכים שאינם דף ווב (כגון שפת Markdown) גם הן שפות מבנה; מאמר זה ממש, למשל, מקבל את מבנהו הבסיסי מן השפות HTML ומדיה ויקי.

הערות שוליים

  • שפות מבנה רבות (כמו גם שפות עיצוב) מסייעות גם להנגיש מסמכים לכמה שיותר אוכלוסיות.

ראו גם