ווב

מתוך הנקודאי

ווב (באנגלית: Web) פירושו חבילת תוכנה ובסיס נתונים המאפשר הופעת מידע ותחלופת מידע על בסיס רשת תקשורת מחשבים עולמית[1].

הווב היחידה או העיקרית כיום בקרב בני האדם היא זו הנקראת World Wide Web ובקצרה WWW והיא מבוססת על רשת התקשורת העולמית המכונה רשת האינטרנט. לפי מיטב ידיעתי, הווב הוא מאגר המידע הגדול בעולם.

אינטרנט לעומת ווב

ניתן לקיים ווב על כל רשת תקשורת מחשבים עולמית.
נכון לזמן כתיבת מאמר זה, רשת התקשורת העולמית העיקרית בכדור הארץ נקראת "אינטרנט" (באנגלית: Internet) ועליה מונחת ופועלת ווב ספציפית הנקראת ווב כלל עולמי (באנגלית: World Wide Web ובקצרה WWW)[2].

תאורטית, ניתן לקיים עוד רשתות תקשורת עולמיות מלבד אינטרנט ומכאן גם עוד וובים (ייתכן שקיימים עוד כאלה ← אינני מכיר).
בעוד שכל רשת תקשורת מחשבים עולמית היא רשת תקשורת מחשבים רחבה (WAN), כל רשת תקשורת קטנה יותר בתוך בניין בודד או בתוך קומפלקס מבנים בודד נניח הן רשת תקשורת מחשבים מקומית (LAN) ומשמשות לרוב בתוך ישויות ארגוניות כגון משרדי ממשלה, צבא וכדומה; ההבדל בין WAN ל LAN הוא כמותני על אף שטכנולוגיות שונות שימשו (או משמשות) לקיים אותן.

פרוטוקול תקשורת

חלק עיקרי בחבילת תוכנת ווב שמאפשרת את התקשורת הנרחבת למעשה היא פרוטוקול תקשורת אחד או יותר;
בפשטות, פרוטוקול תקשורת (כגון פרוטוקול HTTP) מסדיר באופן בסיסי את העברת כלל המידע; בווב הספציפי ששמו WWW.
פרוטוקול HTTP, לגרסאותיו השונות (1/2 וכן הלאה) ולצורותיו השונות (מאובטח או שאינו - HTTP/HTTPS), הינו פרוטוקול יסודי ביותר בהעברת מידע; המידע של דף הווב הזה ← הועבר דרך דפדפן ווב בהתאם להנחיות פרוטוקול זה (HTTP).

סדר הצגת מידע

מידע העובר דרך רשת תקשורת מחשבים עולמית נתונה איננו בהכרח עובר דרך הווב (קרי, דרך אתר ווב) אך מידע המועבר דרך ווב מועבר לרוב במסמך היפרטקסט;
נכון לזמן כתיבת מאמר זה, דפדפני ווב מציגים כל עמוד אינטרנט כדף ווב מבוסס קוד הקודים שפת HTML, שפת JavaScript ושפת CSS אשר כל אחד מסוגי קוד אלה אחראי בעיקרו על מאפיין אחר (מבנה, התנהגות ועיצוב בהתאמה).

הערות כלליות

  • בדומה לכך שדומיין ווב מורכב משם דומיין ווב וסיומת דומיין ווב, כתובת אימייל (וובית) מורכבת משם כתובת וסיומת כתובת; סיומת הכתובת תואמת לדומיין ווב של אתר הכולל בתוכו את שירות האימייל אם כי באימייל שאיננו תלוי בווב (אלא ברשת האינטרנט בלבד) אין חובה להשתמש בדומייניי ווב

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ מילה עברית לווב היא מארג אך מניסיוני ככלל איננה בשימוש
  2. ^ או לחלופין מארג כלל עולמי