האם לימודי פיתוח תוכנה דורשים מתמטיקה

מתוך הנקודאי
מאמר זה הינו חלק מסדרת המאמרים לימודי פיתוח תוכנה

השאלה האם לימודי פיתוח תוכנה דורשים מתמטיקה עולה בקרב מתעניינים בלימודי פיתוח תוכנה ואף סטודנטים חדשים מאד לתכנות שלא למדו המון מתמטיקה בעברם מסיבות שונות ומגוונות בעת שהיו בבתי ספר בתקופת ילדות והנעורים.

תשובה

באופן כללי כן, אבל במקרים רבים רק מתמטיקה אלמנטרית ובכל מקרה זה תלוי מאד איך מגדירים "מתמטיקה" ואיזה סוג תוכנות אדם שואף לפתח.

הסבר

באופן כללי, כל קוד מקור של תוכנה כולל סימנים לוגיים פורמליים ("סימנים מתמטיים") שונים ומהווה למעשה תערובת של אנגלית ומתמטקה אבל בתחומי תכנות שונים (כגון פיתוח אתרי ווב) כמעט אין חישוב כמותי רב כמו ב"תרגילי מתמטיקה" כך שכנרמז, תלוי אם המרצ\ים או חומרי הלימוד שבעזרתם נלמד התחום ידגימו פיתוח תוכנה עם מתמטיקה על-בסיסית או לא.

בלימודי תכנות יסודיים ובסיסיים (ואף מתקדמים בתחומים מסוימים) אין מתמטיקה על-בסיסית וממילא לא אמורה להיות כשמדובר בתלמידים חדשים ובפרט מציבור כללי, כלומר כולל אנשים שלא בהכרח "אוהבים מתמטיקה".
אני מניח שמי שילמד יסודות התכנות ייתקל קצת בבעיות הדורשות חשבון טיפוסי (ובפרט כפל\חילוק או מונחים כגון מנה\שארית\נוסחה) אך לא יצטרך לחשב כמותית מעבר לכך אם בכלל; כלומר, ארבע פעולות החשבון וסימנים שונים כגון סימן השוויון\אי שוויון, סימן קטן-מ או סימן גדול-מ וכדומה. ברוב המקרים תוכנת מחשבון (או התוכנה המפותחת עצמה) תעשה את החישוב עבורו או שחישובים רבים פשוט לא יידרשו תוכנת מחשבון כל שהיא.

סקריפטינג

אם אדם ילמד לפתח סקריפטיי אוטומציה פשוטים להתקנה וסידור חבילת תוכנה בגודל קובץ או עד עשרה קבצים נניח, או אם ילמד לפתח אפליקציות ווב מעל שכבת מערכת ההפעלה אז לדעתי לא סביר שיצטרך מתמטיקה מעבר למה שתיארתי אך אם בעת הלימוד יילמד פיתוח תוכנה שמבצעת חישוב סטטיסטי למערכות הפעלה, ניהול פיננסי ורובוטיקה כן תידרש מתמטיקה על-בסיסית; אם אדם רוצה לפתח מערכות הפעלה או אלגוריתמים מורכבים לרובוטים (להבדיל מעיבוד קל של אלגוריתמים קיימים או ממשקי משתמש לרובוטים) אז גם כן סביר לי להניח שתידרש מתמטיקה על-בסיסית.

הערות כלליות

  • הרחבת ידע בלוגיקה פורמלית כנדרש לתכנות, באה לרוב עם לימודי התכנות עצמם
  • למי שחסרים רקע ביסודות המתמטיקה אני ממליץ לקנות ספרי מבוא למתמטיקה המדגישים הבנה ולא תרגול (בעברית נפוצים ספריו של פרופסור רון אהרוני כגון "חשבון להורים" שלדעתי הוא נקודת התחלה טובה)

ראו גם