אתר ווב תלת מימדי

מתוך הנקודאי

אתר ווב תלת מימדי הוא כינוי לאפליקציית ווב אשר רוב ככל התוכן בה הוא תוכן המשקף מציאות מדומה בעלת עומק חזותי רב; סביבה ש"ניתן לטייל בה ולפעול בה בדומה לבמציאות"; במובנים רבים, הפעולה או ה"גלישה" באתר ווב תלת-מימדי דומה מאד לפעולה בסביבת משחק מחשב תלת-מימדי אם כי המטרה היא כמו באתר ווב רגיל - ללמוד, להתעדכן, לבצע רכישות (באם מדובר באתר אי-קומרס) וכדומה. הפעולה יכולה להיות גם טיול בסביבה מציאותית כמו ב Google Street View.

כנרמז, אתר ווב תלת מימדי כולל את שתי המימדים הראשונים ולכן הוא יכלול תוכן דו מימדי (כגון טופס המרה).

דו מימדי לעומת תלת מימדי

בעוד שבאתר ווב דו מימדי רוב ככל התוכן הינו תוכן טקסטואלי ואולי יכלול גם תמונות, אודיו ווידאו, הרי שבאתר ווב תלת מימדי האתר עצמו, התוכנה עצמה עליה פועלים דרך הווב היא היא התוכן (אם כי כמובן שהיא יכולה לכלול קטעי טקסט, אודיו ווידאו שניתן להציג או להפעיל אינטראקטיבי).

ייתכן שילוב לעתים בין דו מימדיות לתלת מימדיות; כמו כאשר מפעילים אפליקציה, עולה תפריט דו מימדי אך לאחר השימוש בו מגיעים לסביבה תלת מימדית ממנה ניתן לצאת דרך פקודה למחשב בדרך מסוימת[1].

שימושים עיקריים

לעתים אתר דו מימדי מתאים יותר מאתר תלת מימדי עבור מטרה מסוימת.

לאתר ווב תלת מימדי יש יישום הולך וגודל באתרי קניות אונליין שכן הם מאפשרים לבנות מודל חי של חנות מוחשית (חנות שניתן להגיע אליה, או מחסן) והלקוח יכול לבחור את המוצר שהוא רוצה מתוכו) ובכך קטן הסיכוי לכשל שוק או הטיות קוגניטיביות.

נכון לכתיבת מאמר זה יש מעט אתרי ווב תלת מימדיים יחסית לדו מימדיים ולפי דעתי זה יחסי לטכנולוגיות המחשוב הנפוצות אצל רוב הגולשים, חלק מאתרי הווב התלת מימדיים רצים באיטיות או נבנים באופן לקוי, בעיקר כי אין בתקופה זו שפע של פריימוורקים שיאפשרו לבנות אותם ביעילות ורוב נותני השירות מסתפקים בשיווק באמצעות תוכן באתרים דו מימדיים עם טקסט, תמונות ו-וידאו (שאולי יהיה תלת מימדי בעצמו אם כי כמובן לא אינטראקטיבי). אני מעריך שהחל משנת 2025 אתרי ווב תלת מימדיים יהפכו הרבה יותר נפוצים ויהוו רעיון מבוקש מאד בתחום קניות אונליין (במידה רבה כאלה העוסקים בהלבשה; קשה לחזות ענייני פרטיות בהקשר זה).

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ כגון הקשה על מקש מסוים או הרצת קוד בקונסולה