אוטומציה

מתוך הנקודאי

אוטומציה אני מגדיר כשימוש בטכנולוגיה להפיכת תהליך חוזרני לכרוך כמה שפחות בהתערבות אדם או לחלופין כשימוש במכונות בכלל ובמכונות מבוססות מחשב בפרט בכדי להמהיר ביצוע תהליכים שאלמלא השימוש במכונה היו מתבצעים מאת גוף אדם איטי יותר ויעיל פחות (אם בכלל)[1].

השגה

אוטומציה מושגת כיום בתחומים רבים על ידי שימוש באפליקציות ורובוטים.

אפליקציות בנויות היטב מסייעות באוטומציה של תקשורת עם גופים שונים (טפסים מקוונים) כגון לקביעת תור או להזמנת מוצר, מסייעות להשיג סדר וארגון מידע ומסייעות בשליפת נתונים ובכך מקטינות הסיכוי, במקרים מסוימים להטיות קוגניטיביות באינטראקציה שבין שני בני אדם.

רובוטים יכולים לבצע עבודות רבות בתחומים הישרדותיים שונים כגון חקלאות, בנייה, שינוע, ניקיון, יערנות, לוחמה והרתעה וכדומה וחוסכים בכוח אדם (ומכאן בהוצאות על משכורות וביטוח) וכאן באובדן משאבים ובסיכונים כלכליים.

אוטומציה ואבטלה

עלייה באוטומציה פירושה, באופן כללי, עלייה באבטלה טכנולוגית וקירוב המין המשתמש בה לעידן האבטלה הטכנולוגית בו רוב המקצועות יבוטלו ורוב האוכלוסיה תהפוך למובטלת.

יש הרואים במצב המתואר פסקה אחת מעלה, בהינתן פיצוי כלכלי הולם, הטבה, שכן בהינתן ותחום האוטומציה יתרחב מספיק, רבים מבני האדם יוכלו, תחת הכוונה נכונה, להשיג כמות אדירה של זמן ללימודים כלליים ולמחקר בנושאים חשובים מאד כגון מהות החיים, תזונה ובריאות, אקלים, חינוך הילדים, גמילות חסדים ועוד; מוערך כי בעידן האבטלה הטכנולוגית חלק ניכר מן המשק יהיה ארגונים חברתיים הפועלים לקידום מחקר על היקום ועל המציאות וקידום רווחה כללית לבני אדם ובעלי חיים, אם כי גם עידן זה מעלה שאלות על מניעת צמיחה אין סופית של גידול האוכלוסיה לפחות במערכות מוגבלות.

סוגי אוטומציה לדוגמה

ראו גם

הערות שוליים

  1. ^ מבחינה כלכלית ← קופת שבט